Rio 2016 WAG

This is a comprehensive schedule of the events happening in the Women’s Artistic Gymnastics event at the Summer Olympics in Rio starting on August 5, 2016.  I hope to have time to create one for the men’s as well.  All times are listed are in Brazil’s local timezone.


PODIUM TRAINING

THURSDAY, AUGUST 4

9:45am – Subdivision 1 & 2

  • Mixed Group 7
  • Belgium
  • China
  • Mixed Group 1
  • Italy
  • Mixed Group 5
  • Russia
  • Mixed Group 6

2:30pm – Subdivision 3

  • Mixed Group 8
  • Great Britain
  • Brazil
  • Germany

5:30pm – Subdivision 4

  • Mixed Group 4
  • Netherlands
  • Mixed Group 2
  • USA

8:30pm – Subdivision 5

  • Japan
  • France
  • Canada
  • Mixed Group 3

QUALIFYING

SUNDAY, AUGUST 7

9:45am – Subdivision 1

VaultMixed Group 7

  • Simona Castro (CHI)
  • Tutya Yilmaz (TUR)
  • Ana Derek (CRO)
  • Larissa Miller (AUS)
  • Oksana Chusovitina (UZB)

BarsBelgium

  • Rune Hermans
  • Gaelle Mys
  • Laure Waem
  • Nina Derwael
  • Senna Derkis

BeamChina

  • Shang Chunsong
  • Tan Jiaxin
  • Fan Yilin
  • Mao Yi
  • Wang Yan

FloorMixed Group 1

  • Toni-Ann Williams (JAM)
  • Isabella Del Amado Medrano (PAN)
  • Lee Eun Ju (KOR)
  • Ellis Oreilly (IRL)
  • Hong Un Jong (PRK)

11:45am – Subdivision 2

VaultItaly

  • Vanessa Ferrari
  • Carlotta Ferlito
  • Erika Fasana
  • Martina Rizzelli
  • Elisa Meneghini

BarsMixed Group 5

  • Catalina Elena Escobar Gomez (COL)
  • Kylie Dickson (BLR)
  • Ailen Valente (ARG)
  • Farah Boufadene (ALG)
  • Houry Gebeshian (ARM)

BeamRussia

  • Aliya Mustafina
  • Angelina Melnikova
  • Maria Paseka
  • Daria Spiridonova
  • Seda Tutkhalyan

FloorMixed Group 6

  • Catalina Ponor (ROU)
  • Lisa Ecker (AUT)
  • Guilia Steingruber (SUI)
  • Zsofia Kovacs (HUN)
  • Ana Perez (ESP)

2:30pm – Subdivision 3

VaultMixed Group 8

  • Barbora Mokosova (SVK)
  • Ana Sofia Gomez (GUA)
  • Emma Larsson (SWE)
  • Dipa Karmakar (IND)
  • Phan Thi Ha Thanh (VIE)

BarsGreat Britain 

  • Rebecca Downie
  • Ellie Downie
  • Ruby Harrold
  • Amy Tinkler
  • Claudia Fragapane

BeamBrazil

  • Daniele Hypolito
  • Jade Barbosa
  • Flavia Saraiva
  • Rebeca Andrade
  • Lorrane Oliveira

FloorGermany

  • Sophie Scheder
  • Kim Bui
  • Tabea Alt
  • Elizabeth Seitz
  • Pauline Schäfer

5:30pm – Subdivision 4

VaultMixed Group 4

  • Irina Sazonnova (ISL)
  • Courtney McGregor (NZL)
  • Sherine El-Zeiny (EGY)

BarsNetherlands

  • Celine Van Gerner
  • Vera Van Pol
  • Lieke Wevers
  • Sanne Wevers
  • Eythora Thorsdottir

BeamMixed Group 2

  • Jessica Lopez (VEN)
  • Teja Belak (SLO)
  • Ariana Orrego (PER)
  • Marisa Dick (TTO)
  • Vasiliki Millousi (GRE)

FloorUSA 

  • Simone Biles
  • Laurie Hernandez
  • Aly Raisman
  • Madison Kocian
  • Gabby Douglas

8:30pm – Subdivision 5

VaultJapan

  • Mai Murakami
  • Asuka Teramoto
  • Aiko Sugihara
  • Sae Miyakawa
  • Yuki Uchiyama

BarsFrance

  • Louis Vanhille
  • Marine Brevet
  • Marine Boyer
  • Loan His
  • Oréane Lechenault

BeamCanada

  • Ellie Black
  • Isabela Onyshko
  • Brittany Rogers
  • Rose-Kayen Woo
  • Shallon Olsen

FloorMixed Group 3

  • Alexa Moreno (MEX)
  • Marcia Vidiaux (CUB)
  • Filipa Martins (POR)
  • Angelina Kysla (UKR)
  • Katarzyna Jurkowska-Kowalska (POL)

 


TEAM FINALS

TUESDAY, AUGUST 9 @ 4pm

  1. USA – 185.238
  2. China – 175.579
  3. Russia – 174.620
  4. Great Britain – 174.064
  5. Brazil – 174.054
  6. Germany – 173.263
  7. Japan – 172.564
  8. Netherlands – 171.929

ALL AROUND FINALS

THURSDAY, AUGUST 11 @ 4pm

  1. Simone Biles (USA) – 62.366
  2. Aly Raisman (USA) – 60.607
  3. Rebeca Andrade (BRA) – 58.732
  4. Seda Tutkhalyan (RUS) – 58.207
  5. Aliya Mustafina (RUS) – 58.098
  6. Wang Yan (CHN) – 57.599
  7. Eythora Thorsdottir (NED) – 57.566
  8. Mai Murakami (JPN) – 57.264
  9. Isabela Onyshko (CAN) – 57.232
  10. Elisabeth Seitz (GER) – 57.098
  11. Asuka Teramoto (JPN) – 57.066
  12. Ellie Black (CAN) – 56.965
  13. Jessica Lopez (VEN) – 56.932
  14. Giulia Steingruber (SUI) – 56.899
  15. Lieke Wevers (NED) – 56.782
  16. Marine Brevet (FRA) – 56.565
  17. Flavia Saraiva (BRA) – 56.532
  18. Shang Chunsong (CHN) – 56.532
  19. Nina Derwael (BEL) – 56.532
  20. Ellie Downie (GBR) – 56.466
  21. Louise Vanhille (FRA) – 55.765
  22. Carlotta Ferlito (ITA) – 55.599
  23. Sophie Scheder (GER) – 55.598
  24. Vanessa Ferrari (ITA) – 55.265

EVENT FINALS

SUNDAY, AUGUST 14 @ 2pm

Women’s Vault

  1. Hong Un Jong
  2. Shallon Olsen
  3. Oksana Chusovitina
  4. Wang Yan
  5. Giulia Steingruber
  6. Dipa Karmakar
  7. Maria Paseka
  8. Simone Biles

Women’s Uneven Bars

  1. Jessica Lopez
  2. Gabby Douglas
  3. Aliya Mustafina
  4. Madison Kocian
  5. Sophie Scheder
  6. Shang Chunsong
  7. Daria Spiridonova
  8. Elisabeth Seitz

EVENT FINALS

MONDAY, AUGUST 15 @ 2pm

Women’s Beam

  1. Fan Yilin
  2. Isabela Onyshko
  3. Simone Biles
  4. Sanne Wevers
  5. Catalina Ponor
  6. Laurie Hernandez
  7. Marine Boyer
  8. Flavia Saraiva

EVENT FINALS

TUESDAY, AUGUST 16 @ 2pm

Women’s Floor

  1. Mai Murakami
  2. Wang Yan
  3. Erika Fasana
  4. Amy Tinkler
  5. Simone Biles
  6. Giulia Steingruber
  7. Aly Raisman
  8. Vanessa Ferrari
Advertisements